تبلیغات
مداد کاغذی - طرح درس هنر دوم مقطع ابتدایی
 بسمه تعالی
طرح درس روزانه
آموزشگاه :دبستان بعثت
 شهرستان صحنه
استان کرمانشاه
                                        
نام درس:هنر
پایه دوم                                   مدت:45 دقیقه                                                   
مقطع ابتدایی                          تاریخ94/10/20

 تهیه کننده:فرنوش خاموشی
تعداد گروه:5 گروه
نام گروه ها :1 مریم2- لاله3-نرگس4- رز5- نیلوفر
تعداد دانش اموزان25 نفر                                                                                                                                           

 اهداف کلی
 تربیت هنری وتوسعه مهارتهای زیستی و تمایل به کار با ابزار و بیان احساسات

 اهداف رفتاری
 حیطه شناختی
دانش آموز در پایان آموزش می تواند:
- موجودات دریایی را نام ببرد(دانش)
- پوشش بدن ماهی را نام ببرد(دانش)
- صدای آب و امواج را بیان می کند(فهمیدن)
- موجودات دریایی که در تصویر نیست را نیز می تواند نام ببرد(بکار بستن)
-  اجزاء یک ماهی را توصیف کند(تجزیه و تحلیل)
- احساس خود را درباره دریا و موجودات دریایی بیان کند(ترکیب)
- موجودات دریایی و انواع ماهی ها  را با هم مقایسه کند(ارزشیابی)
حیطه عاطفی
دانش آموز:
- نسبت به موضوع ارائه شده از خود علاقه نشان می دهد(دریافت)
- درباره دریا و موجودات دریایی سوال می کند(دریافت)
- در پاسخگویی به سوالات راجع به دریا و موجودات دریایی پیشقدم
می شود(آرزش گذاری)
- به اجزاگروه خود و نظرات آنها احترام می گذارد(ارزش گذاری)
- اشتباهات خود را در طراحی ماهی و دریا اصلاح می کند(سازمان بندی)
-به تفکرات خود نظم می دهد(سازمان بندی)
- درباره صحت و درستی کار هم گروهی هایش نظر می دهد(تبلور ارزشها)
- کار دستی خود و دوستانش را با هم مقایسه می کند و درباره آنها قضاوت می کند
(تبلور ارزشها)
حیطه حرکتی - روانی
دانش آموز:
می تواند یک ماهی را در درون دریا طراحی کند(تقلید)
- می تواندبدن ماهی را با پولکهای رنگی پوشش دهد(اجرای مستقل)
- می تواند حداکثر دقت را به خرج دهد تا پولک ها را در یک حهت بچسباند(دقت)
- می تواند  بین دریا و اجزای آن یعنی ماهی و موجودات دریایی تعادل را برقرار می کندهماهنگی اجزاء)
-می تواند

 روشهای تدریس
 کار گروهی و فعالیت مشارکتی- واحد کار- سخنرانی

 مواد و وسایل آموزشی
 فیلم آموزشی- تصویر آموزشی- پولک _ گواش و مداد رنگی _ چسب- برگ
A4
 مدل کلاس
 مدل نیم دایره

 فعالیتهای قبل از تدریس(فعالیت ارتباطی)
 سلام و احوال پرسی- حضور و غیاب _ بررسی وضعیت روحی و جسمی دانش آموزان-تشکیل گروه

 ارزشیابی تشخیصی
 درباره دریا و موجودات دریایی از آنها سوال پرسیده می شود
- دانش اموزان خوبم می دانید دریا چیست
- آیا می توانید بگویید چه موجوداتی در دریا زندگی می کنند
بغیر از ماهی که گفتید دیگر موجودات زنده دریایی را نام ببرید

 معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه
 خواندن شعر درباره دریا و نشان دادن تصاویر زیبا از ماهی های رنگی دریایی

 فعالیت ضمن تدریس
 بعد از بررسی وضعیت جسمی و روحی دانش آموزان و اطمینان از آمادگی
 دانش آموزان بعد از ایجاد شوق در یادگیری درس جدید ، آموزش را شروع می کنم
(فیلم تهیه شده در باره دریا و ماهی های دریا را به آنها نشان خواهم داد )

دخترای خوبم فیلم را با دقت نگاه کنید                                   
    دانش آموزان با دقت نگاه می کنند
بعد از اتمام فیلم - حالا بگویید ببینم در فیلم                          
چه دیدید
         مریم:دریا                                                                   
       مهیا:ماهی های رنگی
                                                                                        
        زهرا:گیاهان زیبای دریایی
                                                                                          
      فاطمه:سنگهای زیبا که در کف دریا هستند
معلم:آفرین .یکی از شما صدای امواج دریا را بیان کند             
    لیلاصدای دریا را بیان می کند
معلم خوب حالا چند نفر بلندشوید و با هم حرکات ماهی
 را برای کلاس نمایش دهید                                                  
    گروهی از آنها مثل ماهی حرکت می کنند
معلم : حالا بچه ها همه با هم چشمها را ببندیم و

احساس کنیم در دریا هستیم و در میان آبها حرکت می کنیم              
      دانش آموزان همه باهم مثل ماهی وول
                                                                                         
       می خورند

معلم: دخترای خوبم به کنار اعضاء گروه بنشینید و با               
     دانش آموزان شروع به نقاشی  کنند
باکمک همدیگر دریا و ماهی بکشید و دریا را با گواش                
   
رنگ آمیزی کنید
معلم:دخترای باهوشم به نظر شما ماهی ها رو چطور   
     تزیین کنیم    
      زهرا :آنها را رنگ بزنیم
                                                                                
 نسترن: آنها را با تکه های پارجه تزیین کنیم
 معلم: لباسی که ماهی می پوشه از چی درست شده             
   رها: از پولک
معلم آفرین . دوست دارید شما هم بدن ماهی هاتون را
از پولک بپو شانید              
معلم :پولکهای رنگی را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد      
   دانش آموزان با دقت و با مشارکت کاررا انجام می دهند     
معلم: پولکها را با چسب به ماهی بچسبانید و در این کار دقت    
      
کنید .بهترین کار و زیباترین کار به عنوان طرح برتر برگزیده
 انتخاب می شود
بعد از اتمام کارمعلم: خوب بچه ها حالا نقاشی ها را در کنار    
    
هم قرار دهید و بگویید کدام کار زیباست و چرا
دانش آموزان نقاشی گروههای دیگر را با
              
     هم مقایسه می کنند و در پایان با کمک هم
                                                                                            
   یک کار به عنوان برجسته ترین کار و کارهای
                                                                                              
   دیگر هم به عنوان نقاشی های منتخب
                                                                                             
   معرفی می شوند. و کار کل گروهها در تابلو
                                                                                           
      کلاسی نصب می شود

 جمع بندی و نتیجه گیری
 از دانش آموزان خواسته می شود برای هماهنگی بین آموخته ها و هدفهای
آموزش روش کار خود را با توجه به کار ارائه شده بیان کنند

 ارزشیابی تکوینی
 در ضمن تدریس  با سوالات مطرح شده می توان توانایی دانش آموز را محک زد
1- دریا چیست
2- موجودات دریایی را نام ببرید
3- صدای دریا را بیان کنید
4- حرکت ماهی را انجام دهید
5- پوشش ماهی را نام ببرید

فعالیت خلاقانه دانش آموزان
 بغیر از ماهی و دریا می توانید جنگل و کوهها را باه این روش به تصویر بکشید

 تعیین تکلیف
 در منزل در چند سطر ادامه این جمله را بنویسید
 اگر ماهی بودم و در دریا شنا می کردم...
 اختتامیه با آرزوی موفقیت بای دانش آموزان و صلوات بر پیغمبر و آل پیغمبر(ص)




طبقه بندی: آموزشی،
برچسب ها:طرح درس هنر، اهداف کلی و رفتاری، ارزشیابی تشخیصی، تعیین تکلیف، مدل کلاس،

[ دوشنبه 28 دی 1394 ] [ 09:33 ب.ظ ] [ ف خاموشی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه