تبلیغات
مداد کاغذی - طرح درس ریاضی (نیمساز)
  بسمه تعالی
نام درس :رسم نیمساز         پایه پنجم                             دبستان بعثت                     تاریخ اجر:94/10/25
مدت :45                               آموزگار: لیلا سلیمانی

 هدف کلی
 آشنایی دانش آموزان با نیمساز زاویه

 اهداف
رفتاری
 در پایان دانش آموزان بتوانند :
حیطه شناختی:
1- تعریف کوتاهی برای زاویه بیان کنند(دانش)
2- در مورد نقاله و استفاده از آن توضیح مختصری بدهد(درک و فهم)
3- سه نوع زایه را معرفیو چگونگی مقایسه زاویه ها را با هم بیان کند(دانش)
نیمساز را با مهارت پیدا می کند(کاربرد)
حیطه عاطفی
1- نسبت به یادگیری از خود علاقه نشان می دهد(واکنش)
2- در زمینه نیمساز با سایر اعضاءگروه با شور و اشتیاق بحث و گفتگو می کند(واکنش)
3- نظم و مقررات گروهی را رعایت می کند(واکنش)
4- در زمان انجام فعالیت گروهی فعالانه کار می کند(ارزش گذاری)
حیطه روانی -حرکتی
1- بدون کمک معلم از نقاله نیمساز زاویه را بکشد
2- بدون کمک دیگراناندازه زاویه های مثلثی را با نقاله پیدا کند (اجرای مستقل)
3- با مشورت با گروه چند زاویه را رسم کند و نیم ساز آن را بکشد
4-  نیمساز زاویه های مختلف را روی ساعت نشان دهد

 رسانه های
آنموزشی
 1 رسانه های موجود در کلاس:تابلو- کچ - ماژیک - رایانه
2 رسانه هایی که معلم با خود به کلاس می برد:میله تا شونده- چند کاغذ- سی دی آموزشی مربوط به درس-
چند برگ کاغذ رنگی- ساعت - قیچی
3- رسانه هایی که دانش آموزان باید با خود به کلاس ببرند:کتاب - لوازم التحریر- نقاله - کاغذ رنگی- قیچی -                             کاغذ رنگی-سنجاق ته گرد
 روش تدریس
 سبک دست ورزی- مشارکت و همیاری- پرسش و پاسخ -توضیحی

 کارهای
مقدماتی
 وارد کلاس شده و با دانش آموزان سلام و احوال پرسی می کنمو اگر دانش آموزی روز قبل غایب بود ،
علت غیبتاو را جویا می شوم .به وضعیت روحی و جسمی دانش آموزان توجه می کنم سپس گفته می شود:
دانش آموزان گلم هر کدام از شما به همسایه کناری خود سلام کند تا ببینم همه همسایه ها هستند.(
حضور و غیاب اینگونه سبب استحکادوستی می شود.
گروه بندی : 21 کارت تهیه می کنم و دانش آموزان را به هفت گروه تقسیم می کنم . دانش آموزان
به طور گروهی کارتهایخود را برداشته و در گروه خود شان قرار می گیرند.

 ارزشیابی
تشخیصی
 از درس گذشته ص  57 پرسشهایی به عمل می آورم و آن را به درس جدید ربط می دهم.
نوع ارزشیابی به نوع درس و هدفهای درس می تواند از سوال شفاهی و آزمون کتبی متغیر باشد.به عنوان مثال
یگروه علم:یک زاویه رسم کنید و اندازه آن را بر حسب درجه بیان کنید.
گروه دانا: یک زاویه را نام گذاری کنید
گروه دانش:مجموع زوایای داخلی مثلث را بر حسب درجه بیان کنید.

 آماده سازی
 آماده سازی روشی است که معلم به وسیله آن سعی می کند ارتباط معنا داری بین تجربیات قبلی و انتظارات
 دانش آموزان با هدفهای آموزش کلاسی برقرار کند  معلم پیش از آنکه مطلب اصلی را به دانش آموزان ارائه کند
 باید ذهن و حواس آنها را  برای آموختن درس جدید آماده کند
از گروها خواسته می شود با وسایلی که در اختیار دارند زاویه ایی بسازند و محل اتصال دو زاویه را با سنجاق
 به هم وصل کنند و اندازه تقریبی آن را بیان کنند .سپس جهت مطلع نمودن دانش آموزان از اهداف درس موضوع
درس را بیان می کنمخوب دخترای گلم موضوع درس امروز در مورد نیمساز است.

 ارائه درس
 ابتدا از دانش آموزان می خواهم با کاغذ و قیچی یک زاویه درست کنند
دانش آموززان شروع به درست کردن زاویه می کنند.
از آنها می خواهم هر کدام از آنها زاویه خود را از وسط دو نیم کنند
دانش آموزان زاویه ها را به دو نیم می کنند
معلم- چند زاویه درست شده است(ارزشیابی تکوینی)
دانش آموزان- دو زاویه مساوی
معلم-از آنها خواسته می شود با توجه به ساعت آموزشی که در اختیار دارند زاویه راست را نشان دهندو عقربه
وثانیه گردان را در وسط آن قرار دهند(توضحی کوتاهی در مورد گونیا و استفاده از آن با آنها می دهم
دانش آموزان - با دقت فعالیت ها را انجام می دهند و عقربه های ساعت را روی 12 و دقیقه را روی عدد3 قرار
میدهند و عقربه های ثانیه را را روی عدد 7 قرار می دهندو می گویند دو زاویه مساوی تشکیل شده است
معلم- برگه هایی را که از قبل تهیه کرده و روی آن چند زاویه رسم شده را در اختیار دانش آموزان قرار داده و از
آنها می خواهم که در گروه با هم مشورت کنند و به کمک نقاله مشخص کنند که اندازه آنها چند درجه است
(ارزشیابی تکوینی)
دانش آموزان در گروه مشورت کرده و اندازه زاویه را بیان می کنند.
وقت که تمام شد از آنها می خواهم برگه را کنار بگذارند و دروس را به ترتیب ادامه می دهیم
معلم- روی تابلو یک زاویه کشیده شده .دخترهای خوبم حالا آنها را اندازه بگیریدو وسط آن را مشخص کنید و با
 خط کش رسم کنید
دانش آموزان- با دقت مشاهده کرده و زاویه را اندازه می گیرندو نام زاویه را (الف-ب-ج)می گذارند و خط وسط را
(د) می نامند
معلم- سی دی آموزشی را گذاشته و بعد از دیدن انواع زاویه ها توضیح داده می شود که نیمساز خطی است
که زاویه را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند
معلم - دانش آموزان را در انجام فعالیت صفحه 77 راهنمایی می کند و در پایان سوالاتی در اختیار دانش آموزان
قرار می دهدو از آنها خواسته می شود که هر کس خودش به تنهایی به سوالات پاسخ دهد (ارزشیابی تکوینی)
دانش آموزان به سوالات به تنهایی جواب می دهند
معلم-خوب بچه های خوبم،وقت تمام شد و برگه ها را برگردانید و این بار به هر گروه یکی از برگه های همان سوال
را داده و از آنها می خواهم که در گروه با هم مشورت کرده و به سوالات پاسخ دهند(ارزشیابی تکوینی)
- دانش آموزان برگه ها را برگردانده و راجع به سوالات با هم بحث می کنند.
ومعلم- وقت که تمام شد.خوب بچه ها حالا برگه های خودتان را روی میز جلوی دستتان بگذارید .من پاسخ صحیح را
می خوانم .هر سوال یک امتیاز دارد.هرکس برگه خود را تصحیح کرده امتیاز آن را بالای برگه اش بنویسد
دانش آموزان- برگه های خود را تصحیح کرده و امتیاز می دهند.



 جمع بندی
و نتیجه گیری
 خلاصه ایی از درس را برای دانش آموزان بیان می کنیم
دانش آموزان مطالب را به صورت خلاصه روی تابلو می نویسند
نشان دادن تصاویر مربوط به درس  توسط دانش آموزان که از قبل تهیه شده است . در این قسمت درس را به صورت
تصویردر آورده و خلاصه کرده و به دانش آموزان نشان داده می شود.

 ارزشیابی
پایانی
 به هر گروه یک سوال که از قبل طراحی شده را داده پس از پاسخ گویی هر گروه سوالات خود را به گروه دیگر
داده تا آن را تصحیح کنند . در اصل هر گروه با تصحیح کار گروه دیگر یک تمرین دیگر را حل می کند(تعامل بین گروهها)

 تعیین
تکلیف
 دخترای گلم غیر از تمرینهایی که در کلاس آمده چند مثلث کشیده و با نقاله نیمساز هر زاویه را مشخص کنید
 اختتامیه
 دعای پایان درس
خداوندا گنجینه های دانش هایت را بر ما بگستران
(صلوات)





طبقه بندی: آموزشی،
برچسب ها:طرح درس ریاضی_ پنجم ابتدایی-نیمساز_زاویه-،

[ جمعه 2 بهمن 1394 ] [ 11:47 ب.ظ ] [ ف خاموشی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه