تبلیغات
مداد کاغذی - روز عشق ایرانی بر ایرانیان و زنان ایرانی مبارکداغ
ایرانی مظهر عشق و مهربانیست.
در ایران باستان میان آریاییان روز یکشنبه مرسوم به عشق (سپندارمذگان)بوده. این روز در تقویم زرتشتی 5اسفند بوده اما در تقویم امروز به خاطر اینکه شش ماه اول سال 31 روز است  شش روز به جلو آمده و 29 بهمن روز عشق نامیده می شود.
در ایران باستان هر ماه سی روز بوده و هر روزی نامی داشته. اول ماه اهورامزدا دومین روز بهمن(سلامت واندیشه)روز سوم اردیبهشت یعنی بهترین راستی که از صفات خداوند است. روز چهارم شهریوریعنی شاهی آرماندو روز پنجم سپندارمذ( لقب ملی زمین، یعنی گستراننده مقدس، فروتن و زمین نماد عشق است.
سپندارمذگان جشن زمین و بزرگداشت عشق است که هردو در کنار هم معنا می گیرند. در این روز زنان به شوهرتان خود با محبت هدیه میدادند و مردان نیز زنان را بر تخت شاهی نشانده و به آنها هدیه می دادند و از آنها اطاعت می کردن جشن سپندار مذگان روز گرامیداشت زنان در ایران باستان بوده است.در باور ایرانی مرد دارایی قدرت، مردانگی و تفکر،خردورزی است و در برابر آن زن نیز دارای مهرورزی عشق پاک پاکدامنی و از خود گذشتگی فراوان است. هر کدام تنهایی را بجایی نمیبرند. اگر مردان بدنه ی هواپیمایی خوشبختیند زنان موتور آنند. پیکره بدون موتور و موتورلا بدنه هیچ کدام به تنهایی به اوج سعادت نمی رسند. 
نام دیگر آن مرد گیران می باشد. ابوریحان بیرونی می گویداسفندیار مذهبی ایزد موکل بر زمین و حامی و نگهبان زنان پارسا و درستکار است به همین مناسبت این روز عید زنان به شمار می رود
برچسب ها:سپندارمذ، عشق ایرانی، اسفند ماه،

[ پنجشنبه 29 بهمن 1394 ] [ 11:53 ب.ظ ] [ ف خاموشی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه